Grudzień w Lublinie
21 grudnia 2017

 

Lublin to miasto prężnie się rozwijające i  zaspokajające potrzeby kulturalne mieszkańców. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz wartościowych wydarzeń. W szeregi naszego blogowania dołącza zatem propozycja miłego spędzania czasu w Lublinie. Będziemy Państwu podawać propozycję wydarzeń kulturalnych, na które warto, naszym zdaniem zwrócić uwagę. Oczywiście dla przejezdnych proponujemy nasz ciepły i urokliwy Dom, z którego bez problemu dotrzecie na każde wydarzenie.

Oto kilka propozycji ciekawych wydarzeń odbywających się w Lublinie w grudniu 2017 r.:

  • Wystawa: Jak jest? Wystawa prac 150 młodych artystek i artystów – trwająca do 30 grudnia 2017, w Galerii Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5.„Wystawa jest wynikiem otwartego naboru prac wideo, adresowanego do studentów i studentek, absolwentów i absolwentek wyższych uczelni artystycznych. Jej tytuł odnosi się do pytania o kondycję młodych ludzi w konkretnym czasie i okolicznościach. Z jednej strony chodzi więc o moment narastających obecnie napięć społecznych i politycznej burzy, a z drugiej – o codzienność, której rytm wyznacza wciąż zmieniająca się rzeczywistość.”
  • Festiwal Bożego Narodzenia – trwający do 14 stycznia 2018 r. na przestrzeniach Starego Miasta.

          Program Festiwalu Bożego Narodzenia:
           16 – 23 grudnia
Jarmark Bożonarodzeniowy / Deptak
Latające Jarmarki – 30 wystawców – rękodzieło, ozdoby świąteczne, wypieki, dania na gorąco

20 grudnia 2017 – 2 stycznia 2018
Pokonkursowa wystawa świątecznych choinek wykonanych przez dzieci z lubelskich Przedszkoli / Tarasy Zamkowe

28 grudnia, 19:30
Koncert Świąteczny w wykonaniu Adama Stachowiaka / Bazylika oo. Dominikanów

28 grudnia
Pokaz filmów świątecznych* / Teatr Stary w Lublinie
11:00 – „Happy Feet: tupot małych stóp”
17:00 – „Ukryte Piękno”

29 grudnia
Pokaz filmów świątecznych* / Teatr Stary w Lublinie
11:00 – „Królik Bugs. Zakręcona opowieść wigilijna”
13:00 – „Pierwsze święta Misia Yogi”
17:00 – „Narodzenie”

  • Wystawa: Osobliwości i utopie, trwająca do 30 stycznia 2017 r. w Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1.

    „Prace zgromadzone na wystawie „Osobliwości i utopie” obrazują rozwój regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, tworzonej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od 2005 roku. Nietypowa, odmienna wobec tradycyjnego i konwencjonalnego ujęcia sztuki postać prezentowanych dzieł skłania do refleksji nad ich miejscem we współczesnych przemianach kulturowych. Niniejsza wystawa, która jest kolejnym problemowym ujęciem kolekcji, podkreśla dwa aspekty dążeń artystycznych: eksperymentalny, często osobliwy charakter poszukiwań formalnych oraz oryginalny, niejednokrotnie utopijny przekaz, odnoszący się przede wszystkim do kontekstów społeczno-kulturowych.”

 

  • VIGILIA DI CAPODANNO – Sylwester w Stylu Włoskim, odbywające się 31 grudnia 2017 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego.„Oto do Lublina na jedyne dwa koncerty przyjeżdża Nicola Palladini – pochodzący z Rzymu aktor i piosenkarz musicalowy. Wraz ze swoim zespołem poprowadzi nas poprzez największe hity włoskiej piosenki. W czasie ponad godzinnego koncertu Nicola zaprezentuje muzyczną opowieść dla której kanwą jest życie świetnie znanego wszystkim Marino Mariniego – niezapomnianego wykonawcy ballady „Nie płacz kiedy odjadę”. Wraz z Nicolą i jego zespołem odbędziemy podróż przez trzy dekady XX wieku. Odwiedzimy „Małą Italię” w Stanach Zjednoczonych, zadymione salki kabaretów Neapolu i Rzymu oraz wpadniemy na chwilę do Paryskiej Olimpii. Oczywiście sporo czasu spędzimy w Polsce gdzie Marino odniósł tak wielki sukces. Tłem spektaklu budującym jego atmosferę i nastrój będą dekoracje multimedialne przygotowane specjalne na te okazję. Nicola Palladini wprowadzi nas również, poprzez swoje opowieści, w różne zwyczaje kultywowane we Włoszech a związane z tą niezwykłą nocą.”
  • Gala Sylwestrowa na Zamku – Galeria Malarstwa Polskiego Zamku Lubelskiego, ul. Zamkowa 9, 31.12.2017

    „W programie: najsłynniejsze arie i duety z oper, operetek i musicali oraz największe przeboje światowego repertuaru. W przerwie spacer po zamkowych wnętrzach z lampką szampana.”
  • Sylwester Miejski 2017„Tegoroczny Sylwester będzie podwójną okazją do wspólnego świętowania dla wszystkich mieszkańców Lublina. Tym razem powitanie Nowego   Roku połączone zostanie z uroczystym zakończeniem obchodów 700-lecia lokacji miasta.

      W sylwestrową noc zaprosimy lublinian na plac Teatralny. Na scenie wystąpią jedni z największych ambasadorów muzycznych Lublina – Romuald  Lipko wraz z artystami współtworzącymi Budkę Suflera na przestrzeni 40 lat istnienia na estradzie, m. in. z Izabelą Trojanowską, Felicjanem Andrzejczakiem, Grzegorzem Wilkiem. Gwiazdy estrady przypomną największe hity Budki Suflera, na których wychowały się pokolenia Polaków. Do współczesności powrócimy dzięki dwóm scenicznym żywiołom: zespołowi Better, wykonującemu standardy muzyki rozrywkowej oraz wokaliście Yankee, który autorskie piosenki wykonał premierowo w 2017 roku, otwierając największy festiwal tego typu w Europie – 23. edycję Przystanku Woodstock. Widowisko dopełni pokaz wizualizacji świetlnych, laserów i tony confetti.”
Podane propozycje są jedynie wybrane, Lublin ma w swojej ofercie jeszcze wiele, wiele innych.

Na wszystkie wydarzenia serdecznie zapraszamy i jednocześnie informujemy, że jeszcze znajdą się wolne miejsca  dla Państwa 🙂