Lubelszczyzna

Witamy w naszym mieście!

Lublin to największe miasto po wschodniej stronie Wisły i zarazem jedno z największych miast w Polsce. Liczy sobie około 325 000 stałych mieszkańców, ale jest też bardzo przyjaźnie nastawione do wszystkich Gości.

LUBLIN

Lublin otrzymał prawa miejskie w 1317 roku z rąk króla Władysława Łokietka i aktualnie świętuje 700-lecie tego wydarzenia. Niegdyś był miastem królewskim i siedzibą Trybunału Koronnego Korony Królestwa Polskiego. Były to złote czasy w historii Koziego Grodu. Do dzisiaj jest w Lublinie sporo miejsc nawiązujących do tamtego okresu. Na Starym Mieście stoi budynek Trybunału, a w jego piwnicach zaczyna się Lubelska Trasa Podziemna, w której czeluściach można zafundować sobie niezłą lekcję historii miasta. Jest też Plac po Farze i zamek królewski, choć trochę oszukany, bowiem noga żadnego króla w nim nigdy nie postała. Gościł za to wielu więźniów – najpierw za czasów carskich, potem hitlerowskich, aż w końcu również i komunistycznych. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Lubelskie, w którym zobaczyć można m.in. słynną czarcią łapę i jeszcze słynniejszą Unię lubelską, obraz mistrza Jana Matejki. Z kolei na dziedzińcu zamkowym znajduje się donżon z XIII wieku oraz najcenniejszy zabytek, jaki Lublin może zaoferować turystom – Kaplica Trójcy Świętej z pokrywającymi ją rusko-bizantyjskimi freskami. Idealne miejsce, żeby poczuć… czas. Nie żartujemy!

Ponadto Lublin to też świetne miejsce do uskuteczniania aktywnego wypoczynku. Mamy w mieście Zalew Zemborzycki z plażą i lasem. Można skorzystać z ciepłej wody, ścieżek rowerowych, tras dla biegaczy, wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych oraz placów zabaw i parków linowych. Naprawdę trudno się nudzić.

KOZŁÓWKA

Kiedy Lublin obejrzy się już wzdłuż i wszerz (a dajemy słowo, że do obejrzenia jest znacznie więcej niż to o czym napisaliśmy powyżej), warto wyruszyć na krótką wycieczkę. Na początek proponujemy Kozłówkę, położoną około 30 kilometrów od Lublina. Znajduje się tam zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich. Został zbudowany w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego, a zaprojektowany przez włoskiego architekta, Józefa II Fontane. Od 1799 roku aż do końca II wojny światowej należał do rodziny Zamoyskich. Później majątek przejęło państwo. Od 1992 roku działa tam Muzeum Zamoyskich. Wnętrza Pałacu w Kozłówce mogą pochwalić się zachowanym wystrojem z przełomu XIX i XX wieku. Są utrzymane w świetnym stanie i posiadają unikatowy stopień autentyzmu. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego znajduje się też jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu.

NAŁĘCZÓW

Z Kozłówki uciekamy w drugą stronę i lądujemy w Nałęczowie, czyli w jedynym polskim uzdrowisku o profilu wyłącznie kardiologicznym. Miasto posiada mikroklimat, który sprzyja obniżaniu ciśnienia oraz zmniejszaniu dolegliwości związanych z sercem. Ciekawym miejscem dla wszystkich odwiedzających jest Park Zdrojowy, a najbardziej charakterystycznym elementem miasta jest willowa zabudowa. Niektóre budynki pamiętają czasy, kiedy w Nałęczowie bywał kwiat polskiej literatury: Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Witkacy. Naprawdę warto odwiedzić to miasto!

PUŁAWY

Kolejna obok Nałęczowa część trójkąta turystycznego. Puławy położone są nad Wisłą i podobnie jak Kozłówka słyną z zespołu pałacowo-parkowego. Na jego terenie znajduje się m.in. utrzymany w stylu klasycystycznym Pałac Czartoryskich, Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Brama Rzymska i Pałac Marynki.

KAZIMIERZ DOLNY

Prawdopodobnie najbardziej turystyczne miasto w województwie lubelskim: ma i zamek, i Wisłę (można przepłynąć się statkiem), i zabytkowe kościoły, i piękny rynek z kamienicami, i wąwozy, i Górę Trzech Krzyży, czyli nie mniej i nie więcej, tylko dla każdego coś dobrego. Nic dziwnego, że co roku do Kazimierza ściągają tłumy odwiedzających.

ZAPRASZAMY DO NAS!

Na życzenie naszych Gości oferujemy kontakt do przewodnika po Lublinie.