Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jadalnych wizytówek Lublina są LUBELSKIE CEBULARZE, nasz regionalny przysmak. Cebularz to wyrób piekarniczy o okrągłym kształcie zrobiony z mąki pszennej z dodatkiem mleka oraz masła, jego farsz natomiast stanowi pokrojona w grubą kostkę cebula wymieszana z makiem, solą i olejem roślinnym. Początki tego specjału sięgają XIX wieku, kiedy Żydzi wypiekali go w najstarszej historycznie części Lublina – na Starym Mieście. Wraz z upływem lat zyskiwał on coraz większą sławę na terenie całej Lubelszczyzny i cieszy się nią aż do dziś.

Rok 2014 przyniósł cebularzowi lubelskiemu wpisanie go na listę Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych w Unii Europejskiej, przez co od tej pory chroniony jest prawem UE jako produkt regionalny.

Na dodatek w naszym mieście istnieje jedyne na świecie Regionalne Muzeum Cebularza, znajdujące się przy ulicy Szewskiej 4, gdzie w pojedynkę lub w grupie dowiemy się więcej o samej historii Lublina, poznamy dokładną recepturę tego wypieku, jak również legendę jego dotyczącą, ponadto pod czujnym okiem wykwalifikowanych piekarzy będziemy mogli sami przygotować od początku do końca takiego pysznego cebularza, żeby go potem ze smakiem spałaszować 🙂

Rozsmakuj się w Lublinie tu i teraz!

Źródło: Regionalne Muzeum Cebularza