Lublin to miasto atrakcyjne pod względem turystycznym. Doświadczanie miasta warto rozpocząć od spaceru po Starym Mieście i podążać szlakiem historycznego bogactwa, wielokulturowych korzeni, a także wciąż żywych tradycji okresu jagiellońskiego i diaspory żydowskiej. Trudno wskazać te najbardziej zachwycające miejsca, podpowiadamy więc gdzie na pewno trzeba być, aby choć trochę poznać Miasto Inspiracji.

Pierwszym naszym punktem na mapie jest Zamek Lubelski,  a w nim znajdują się: Kaplica Trójcy Świętej (z XIV w.) z unikalnymi freskami rusko-bizantyńskimi z XV w. fundacji króla Władysława Jagiełły, baszta z XIII w (najstarsza budowla miasta, z tarasem widokowym na szczycie), Muzeum Lubelskie z bogatymi zbiorami (malarstwo, archeologia, uzbrojenie, sztuka zdobnicza, sztuka ludowa, monety).

Muzeum Lubelskie posiada ekspozycje stałe: ekspozycja archeologiczna, wystawa monet i medali od XVII do XX wieku, wystawa malarstwa obcego i Polskiego od XVII do XIX wieku, wystawa dotycząca sztuki ludowej regionu Lubelskiego, ekspozycja dotycząca uzbrojenia Polskiego i obcego od XIV do XX wieku. W galerii sztuki zdobniczej znajdują się wyroby ze srebra i ceramiki, a także meble, zegary oraz tkaniny.

Następnie: Kaplica Trójcy Świętej, znajdująca się na Wzgórzu Zamkowym XIV-wieczna kaplica jest jednym z najważniejszych miejsc w Lublinie. Decydują o tym rusko-bizantyńskie malowidła, którymi w 1. poł. XV w. król Władysław Jagiełło nakazał ozdobić jej wnętrze. Malowidła przedstawiające treści religijne w duchu kościoła prawosławnego zdobią mury rzymskokatolickiej świątyni, co jest unikalnym symbolem koegzystencji kultury wschodnio i zachodnioeuropejskiej. Wśród wizerunków świętych oraz scen biblijnych możemy dostrzec także freski przedstawiające samego Władysława Jagiełłę. Są to jedyne podobizny króla wykonane za jego życia.

Baszta Zamkowa, Romańska wieża obronna, nazywana także „donżonem”, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Została wzniesiona w 1. poł. XIII w. z kamienia i cegły. Wieża ma wysokość ok. 20 m, a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 m. Najwyższą kondygnację oświetla biforium –  charakterystyczny dla budowli romańskich otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumienką. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i okolicę.

Kolejne punkty ciekawe do odwiedzenia już w kolejnym poście!

Do zobaczenia w Lublinie!