Joga w Tu i Teraz?
15 kwietnia 2024
Joga w Tu i Teraz

Joga w Tu i Teraz?

Tu i Teraz mamy bardzo dużo miejsca, w pokojach jak i w ogrodzie. Wiosna coraz bliżej, więc także coraz piękniejsza pogoda może nas zachęcić do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Joga jest jedną z takich aktywności, którą możemy praktykować  samemu  oraz w grupie. W tym blogu przybliżę Wam temat tej aktywności.

Joga to jedna z najstarszych na świecie form samodoskonalenia się. Wywodzi się z Indii. Najstarsze dowody na obecność jogi w życiu człowieka to figurki ludzi w pozycjach jogi, które powstały już tysiące lat p.n.e.  Co sprawia, że joga jest jedną z najstarszych form ćwiczeń na świecie? Do dziś jest przecież bardzo popularna na całym świecie.

Joga jest idealną metodą zapobiegania chorobom fizycznym i psychicznym. Joga doskonale działa na kręgosłup, a samo ćwiczenie nie polega na szybkim i mechanicznym zrobieniu pozycji, lecz na trwaniu w niej i obserwowaniu tego, co się w nas dzieje. Wiele osób zastanawia się, kiedy zacząć ćwiczyć jogę. To nie jest ćwiczenie tylko jednej rzeczy, ani szybkie i bezrefleksyjne powtarzanie tych samych ruchów. Joga wymaga i jednocześnie uczy skupienia, precyzji. Wnosi w nasze życie spokój i harmonię.

Co daje nam regularne ćwiczenie jogi?

Zmniejsza stres – joga jest znana ze swoich właściwości relaksacyjnych. Jednym z fundamentów tej dyscypliny jest prawidłowy, miarowy oddech oraz skupienie. Badania naukowe wykazują, że regularne treningi jogi są w stanie znacznie zmniejszyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi. Działa przeciwzapalnie – joga może być sposobem na przeciwdziałanie destrukcyjnym wpływom przewlekłego zapalenia w naszym organizmie.  Badania naukowe roku wykazują, że regularne uprawianie jogi wpływa znacznie na zmniejszenie markerów zapalnych, co może być kluczowe dla ogólnej poprawy stanu zdrowia. Redukuje ból – joga ma udowodnione działanie przeciwbólowe. Większość zespołów bólowych takich jak: rwa kulszowa, cieśń nadgarstkaostrogi piętowe, bóle głowy – wynika z nieprawidłowej postawy ciała, osłabionych i mocno napiętych mięśni.

Warto sięgnąć po jogę jako narzędzie do radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, dolegliwościami ciała i umysłu. Niewątpliwe korzyści z jogi dla każdego to uzdrowienie na wszystkich możliwych poziomach. Zdecydujcie się spróbować!

Tu i Teraz salka o nazwie KRAINA WINOGRON jest wynajmowana na zajęcia jogi. Oczywiście zajęcia mogą się odbywać też w ogrodzie. Takie warsztaty można zrobić jednodniowe lub dwudniowe, łącząc z noclegiem u nas. Zapraszamy!