Park botaniczny
Lublin to miasto wielu atrakcji dla turystów. Dlatego też, przed przyjazdem do stolicy województwa lubelskiego, należy postarać się o noclegi Lublin, ponieważ jeden dzień to stanowczo za mało na poznanie wszystkich tajemnic tego miasta. Turyści mogą skorzystać z licznych miejsc noclegowych, takich jak hotele, pensjonaty czy po prostu prywatne pokoje Lublin. Głównym punktem miasta jest oczywiście Stare Miasto, gdzie, oprócz słynnego Zamku Królewskiego i Kaplicy Zamkowej, znajdziemy szereg skarbów i perełek historycznych. Po całym dniu spędzonym wśród zabytków i ciekawostek z minionych epok, Lublin zaprasza na Krakowskie Przedmieście, by zmęczeni turyści odetchnęli w jednej z licznych kawiarni, restauracji czy pubów.
Dla osób spragnionych przyrody i świeżego powietrza doskonałym pomysłem będzie odwiedzenie Ogrodu Botanicznego UMCS, który istnieje od 1965 roku. Ogród zajmuje niemal 22 hektary i położony jest nad rzeką Ciechówką. Dzięki swojemu niezwykłemu położeniu, spacerowicze mogą podziwiać liczne wąwozy, zalegające około 40 metrów od poziomu rzeki, jak również niezliczone i różnorodne rośliny. Na terenie Ogrodu położony jest odrestaurowany dworek, w którym wielokrotnie gościł Tadeusz Kościuszko. Obecny wygląd dworku jest rekonstrukcją dawnego wyglądu, do budowy którego użyto oryginalnych materiałów z rozbiórki dawnego budynku dworskiego. Obiekt jest wpisany w Rejestr Zabytków Lublina.
Ogród Botaniczny liczy ponad 1600 różnych gatunków krzewów i drzew, ponad 3300 roślin gruntowych oraz 1600 gatunków roślin uprawianych w szklarni. Zasoby Ogrodu służą zarówno jako materiał do badań naukowych, jak również jako baza edukacyjna w szkołach i przedszkolach. Należy zwrócić uwagę na to, że w Ogrodzie rośnie 106 sztuk blisko stuletnich drzew. Dzięki prowadzonej na szeroką skalę działalności na rzecz ochrony środowiska oraz badań na rzecz ochrony gatunków ginących i rzadkich, Ogród Botaniczny jest wpisywany do projektów prowadzonych przez światowe czy tez krajowe organizacje związane z ochroną przyrody. Lubelski Ogród Botaniczny został wpisany do Międzynarodowego Programu i Strategii Ochrony Przyrody.