O Lublinie
Lublin jest największym miastem we wschodniej Polsce i dziewiątym pod względem liczby zamieszkujących go ludzi. To miasto, położone na północnym skraju Wyżyny Lubelskiej, tuż nad rzeką Bystrzycą, jest jednym z najstarszych terenów osadniczych w granicach naszego kraju. Dzięki jego bogatej historii dziś mamy okazję spotkać tu mieszankę różnych epok, od romantyzmu do modernizmu. Bogaty rodowód sprawia, że wiele zabytków w Lublinie wpisanych zostało do rejestru zabytków nieruchomych.
Największą uwagą wśród turystów cieszy się Stare Miasto. Jest to nie tylko najstarsza część Lublina, ale także dzielnica administracyjna stolicy województwa lubelskiego. Planując spacer i poznanie Starego Miasta, dobrze jest przeznaczyć na to cały dzień. Najważniejszym zabytkiem, nie tylko w obrębie lubelskiego Starego Miasta, ale i całego Lublina, jest Zamek Królewski z Kaplicą Zamkową. Jego geneza sięga XII wieku. Podczas okupacji wojennej oraz w okresie powojennym mieściło się w nim więzienie.
Bardzo popularną atrakcją turystyczną są też niemal trzystumetrowe Lubelskie Podziemia, których geneza sięga XVI wieku, a które powstały wskutek połączenia staromiejskich piwnic. Ich dodatkową atrakcją jest wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina, który wybuchł w XVII wieku. Na terenie Starego Miasta możemy napotkać trzy historyczne bramy: Krakowską, Grodzką i Rybną.
Swoją uwagę warto także zwrócić na Kościół Bernardynek, którego budowę rozpoczęto w XVII wieku, Archikatedrę z przełomu XVI/XVII wieku oraz na Kościół Dominikanów pod wezwaniem Św. Stanisława z XIV wieku. Centralnym punktem Starego Miasta jest Plac Łokietka, natomiast najpopularniejszym miejscem spotkań towarzyskich Plac Po Farze. Tam też często organizowane są koncerty. Wielką popularnością wśród turystów cieszy się Wieża Trynitarska, skąd z wysokości czterdziestu metrów można podziwiać rozległą panoramę Lublina.
Przechadzając się ulicami Starego Miasta na pewno nie można ominąć zbudowanego jeszcze w XIV wieku Trybunału Koronnego, który w dawnych czasach gościł najwyższy sąd dla szlachty małopolskiej i ruskiej.
Warto również odwiedzić Teatr Stary, który, tak jak wskazuje nazwa, jest najstarszym obiektem teatralnym w Polsce. Będąc w Lublinie warto też urządzić sobie spacer wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, które łączy się ze Starym Miastem. Część zwana deptakiem jest całkowicie zamknięta dla ruchu kołowego. Mimo że można tam znaleźć wiele kawiarni, pubów oraz ekskluzywnych sklepów, wciąż czuć w tym miejscu oddech historii. Wystarczy wspomnieć kościół Św. Ducha, wybudowany w XV wieku czy też barokowy kościół wraz z klasztorem Kapucynów. Ponadto Lublin oferuje rozrywkę na wysokim poziomie, zachęcając do odwiedzenia szeregu muzeów, galerii czy teatrów.