Dopiero co wznosiliśmy toast w Sylwestra gdy liczba z 2017 wzrosła o 1, a tu już prawie połowa stycznia! Czas leci nieubłaganie. Większość rzeczy już nigdy nie powróci bądź powróci ale w innej formie. Kultura teraz, szczerze mówiąc nie stoi na piedestale potrzeb człowieka, jego rozwoju i duchowych przeżyć. Raczej zadowalamy się tym, co mamy na wyciągnięcie ręki, jest bardziej przystępne i nie zmusza nas do jakiegokolwiek wkładu umysłowego. Tak, to prawda. Ludziom teraz nie chce się myśleć. Zadowalają się masową rozrywką, która nic nie wnosi do życia, ba! Która robi z nas istoty –  ostro mówiąc – prymitywne. Nie doceniamy tego co mamy wokół siebie, ile jest wydarzeń, z których można wynieść bardzo wiele cennych informacji. Wystarczy tylko się na nie otworzyć.

Wychodzimy naprzeciw, przestawiamy listę wydarzeń, w których naszym zdaniem warto wziąć udział:

  • 19 stycznia 2018r. g. 19:00 – Gwiazdo świeć, kolędo leć, Centrum Kongresowe UP, ul. Akademicka 15

GWIAZDO ŚWIEĆ, KOLĘDO LEĆ –  muzyczna podróż do krainy najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk, Łukasza Zagrobelnego i Włodzimierza Korcza. Świąteczny koncert pełen radości, optymizmu, w którym każdy znajdzie dla siebie nutkę refleksji.

 

  • 20 stycznia 2018r. g. 18:00, 007 Bond Symfonicznie, Filharmonia Lubelska, Marii Skłodowskiej – Curie 5.

Tytułowe piosenki usłyszymy w wykonaniu fantastycznych solistów: Ani Michałowskiej, Kasi Góras (finalistki VII edycji programu „The Voice of Poland”), a także Mateusza Obroślaka, Towarzyszyć im będzie jedyna w swoim rodzaju Quite Classic Orchestra  oraz energetyczny Chór Politechniki Lubelskiej!

 

  • 20 stycznia 2018r., g. 17:00, Pomoc Domowa – Och Teatr, Centrum Spotkania Kultur, Plac Teatralny 1

Farsa! Pyszna! Jedna z najzabawniejszych, które można zobaczyć na polskich scenach.

Marc Camoletti – tytan gatunku, tekst wystawiany kilkadziesiąt tysięcy razy na całym świecie. Mąż (Krzysztof Dracz), żona (Katarzyna Gniewkowska), kochanek (Mirosław Kropielnicki), kochanka (Małgorzata Kocik/Barbara Wypych) i zdrady małżeńskie, jak to w farsie.

Jedna noc, jedno mieszkanie, dwie sypialnie i… pomoc domowa (Krystyna Janda), kierująca wydarzeniami. Do tego znikający alkohol – whisky, tequila, rum i szampan, potęgujące nieporozumienia, słabości oraz śmieszności ludzkich charakterów. Jednym słowem – zabawa, i o nią tu idzie. Wspaniały przekład pana Bartosza Wierzbięty.

 

  • 20 stycznia 2018r. g. 18:00, WinyLOVE Story, Scena Teatru Muzycznego, ul. M. Skłodowskiej – Curie 5

„WinyLOVE Story” – muzyczne hity z czasów wielkiej płyty –  to widowisko muzyczne osadzone w czasach big-beatu,  potańcówek i miłości do muzyki. To podróż w czasie do okresu Wielkiej Płyty – nie tylko tej konstrukcyjnej, ale przede wszystkim tej winylowej – będącej materialnym symbolem pięknego okresu w rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej.
W tle bigbeatowych rytmów rozgrywa się tytułowe winyLOVE story – historia miłosna marynarza i maturzystki. Nie jest to jednak opowieść rzewna ani ckliwa. Perypetie głównego bohatera okraszone zostały dużą dawką humoru i dowcipu. Akcja widowiska rozgrywa się w wakacyjnej scenerii, przywodząc na myśl chwile relaksu i odpoczynku, które upływają najprzyjemniej tam, gdzie „morza szum, ptaków śpiew”…

 

  • 27 stycznia 2018r. g. 17:00, Koncert Wiedeński 2, ACK Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16.

Zabrzmią największe przeboje króla walca – Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek „Zemsta nietoperza”, „Baron cygański”, „Wesoła Wdówka”, „Księżniczka Czardasza” oraz „Kraina Uśmiechu”. Publiczność usłyszy m.in.: Walc „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, Arię Barinkaya „Wielka sława to żart”, Duet wszech czasów „Usta milczą dusza śpiewa” czy polkę „Tritsch- Tratsch”. Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.

 

Na wszystkie te wydarzenia serdecznie zapraszamy, jednocześnie gwarantując, iż korzystanie z zasobów kultury  wzbogaca nasze życie, uwrażliwia i otwiera na piękno wokół nas.