Karnawał Sztukmistrzów to największy w Polsce festiwal demonstrujący  kulturę i sztukę uliczną. To czas, kiedy do Lublina przyjeżdżają artyści cyrkowi,  akrobaci  i klauni z kilkudziesięciu krajów świata. Prezentowane przez nich  spektakle fascynują i bawią dzieci i dorosłych.

Spacerując ulicami można spotkać połykaczy ognia, kuglarzy, iluzjonistów, linoskoczków czy magików. W namiotach cyrkowych warto zobaczyć  niezwykłą sztukę cyrkową, czasami rozśmieszającą, a czasami zapierają dech w piersiach.  Wysoko nad głowami dojrzysz  linochodów  – ludzi chodzących po taśmie.

W roku 2020 Festiwal Sztukmistrzów odbędzie się od 23 do 26 lipca.

Zapraszamy sztukmistrzów do DOMU Tu i Teraz na noclegi.

W sierpniu odbędzie się w Lublinie  największy festiwal sztuki i kultury ludowej w Polsce – Jarmark Jagielloński. Kluczowym tematem czternastej  edycji tego wydarzenia będzie zielarstwo.

Lublin w tych dniach stanie się  miejscem żywej tradycji i kultury wielu regionów Europy. Ulice wypełnią się zapachami, smakami, sztuką ludową, potańcówkami, grami, zabawami, warsztatami, pokazami kinowymi i rozmaitymi spotkaniami.

 

Na festiwalu pojawią się rzemieślnicy i twórcy ludowi z Europy Środkowo-Wschodniej. Będzie okazja  spotkania i rozmowy z ludźmi pasjonującymi się rodzimą i regionalną tradycją, odwiedzenia  nietuzinkowych  galerii sztuki, podziwiania  i kupowania wyjątkowych  dzieł tych artystów. Wystawcy prowadzą także  pokazy obrazujące pracochłonność i autentyczność  ich wyrobów. Dodatkowo bardzo atrakcyjnym punktem programu jest muzyka i śpiew. Koncerty przybiorą formę wystąpień  zarówno na dużej scenie, jak kameralnych prezentacji oraz warsztatów. Będą również melodie taneczne  grane  przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego i kapele zaproszone do udziału w festiwalu.

Dla  rodzin z dziećmi przeznaczone jest  Jarmarkowe Podwórko, czyli przestrzeń zaprojektowana dla  gier tradycyjnych i zabawek ludowych jak na przykład powiększone do znacznych rozmiarów konie na biegunach, drewniane ptaki klepaki oraz ruchome kurki schodzące po pochylni. Czas dla rodzin wypełniony będzie też muzycznymi warsztatami  realizowanymi  przez doświadczonych pedagogów tradycji.

Jarmark Jagielloński w Lublinie to czas doświadczenia tradycji. To możliwość  do spotkań z ludźmi różnorodnych  kultur i tradycji, poczucia więzi  z innymi uczestnikami programu, kontemplacji historii i kultury ludowej oraz  osobistej refleksji nad sztuką i tradycją.

Jarmark Jagielloński odbędzie się w tym roku w dniach 21-23 sierpnia.

 

Zapraszamy wystawców do DOMU Tu i Teraz na noclegi.