Wiosna
31 marca 2023

Wiosna zawitała do Domu Tu i Teraz

 

Wiosna, to czas odnowy i zmartwychwstania, towarzyszy jej również określona kolorystyka, taka jak biel, żółć i zieleń, jakie znaczenie mają te kolory i czy można je znaleźć w naszym Domu?

 

Kolor biały jest symbolem czystości i niewinności, choć nie ma jednego uniwersalnego znaczenia. W kontekście nadchodzącej wielkimi krokami Wielkanocy może oznaczać odrodzenie, nowy początek oraz oczyszczenie (zarówno w sensie moralnym jak i religijnym). Jest to przede wszystkim kolor nierozszczepionego światła, które zawiera w sobie wszystkie inne kolory i mimo to pozostaje niezmienionym. Stanowi symbol początku i nowych możliwości oraz tego, co jeszcze nie zostało zapisane. Łatwość zabrudzenia wynika z silnego związku symbolicznego z dzieciństwem i naiwnością. W każdym z naszych pomieszczeń znajdują się elementy bieli, które być może zwiastują dla strudzonego gościa początek czegoś nowego?

 

Zieleń symbolizuje nowy początek życia związany z wiosną, czyli eksplozją energii przyrody po zimowym śnie. Kojarzona jest z narodzinami, siłą, dobrobytem. Bardzo często wiąże się z leczeniem i świeżością – jest domeną nadziei, optymizmu i szczęścia, pomaga również wyciszyć się duszy. Kolor zielony ma także działanie terapeutyczne, przynosi ukojenie, ulgę, pozwala wyciszyć się i znaleźć harmonię. Ponieważ Wielkanoc niesie ze sobą podobne konotacje, zieleń na dobre zadomowiła się w naszym Domu, najgłośniej o niej w Krainie Lasu, która zaprasza pod swoje skrzydła.

 

Kolor żółty symbolizuje radość, optymizm, dobrą energię. Często wiąże się go ze słońcem – jest kolorem energetyzującym. Z drugiej strony poprzez swoje powiązanie ze złotem może zwiastować bogactwo, obfitość i siłę. Niewiele osób wiązałoby słońce z wiedzą, jednak jest wręcz przeciwnie! Słońce daje światło, które z kolei daje wiedzę. Żółć jest szczęściem, energią, młodością, pięknem i zmysłowością. Dlatego kolor ten tak  idealnie pasuje do obchodów Wielkanocy – wesołego święta po pełnym zadumy Wielkim Poście.

Odcienie żółci w pełnej okazałości spotkać można w naszej słonecznikowej krainie, która wszystkim – bez wyjątku – przyniesie mnóstwo szczęścia i energii.